Špaldová múka

 

So špaldovou múkou som sa prvýkrát stretla asi pred piatimi rokmi. V tom čase som o nej veľa nevedela, iba, že je zdravšia ako klasická pšeničná. Aspoň tak to všetci tvrdili. Rozhodla som sa vyskúšať, ako sa správa pri pečení a ako chutí. Na všetky ostatné otázky som našla odpovede  priamo u slovenského výrobcu špaldovej múky / dokonca v bio kvalite/ Biomila.

Z čoho vlastne je?

Špaldová múka je vyrobená zo špaldy – prastarého druhu obilniny.  Ako pôvodný nešľachtený druh pšenice si zachovala veľa dôležitých minerálií a vitamínov (viac ako bežná šľachtená pšenica) a vysoký obsah vlákniny a podporuje tak trávenie a prečisťuje. Špaldová múka je ľahšie straviteľná a čo je najlepšie, obsahuje nenasýtené mastné kyseliny a pri jej konzumácií sa tak intenzívne neukladá tuk v tele.

Ako sa s ňou pečie?

Presne tak isto ako s klasickou pšeničnou múkou. Správa sa rovnako, treba si však zvyknúť, že ak siahnete po celozrnnej verzii, tak budú koláče trošku tmavšie.

Ako chutí?

Má jemnú orieškovú chuť, v koláčoch je preto chutnejšia, a čo je vynikajúce, je to doslova liečivo bez škodlivých účinkov. Upokojuje a posilňuje psychiku.

Ako vzniká špaldová múka?

Pred zasiatím (na jeseň) je vhodné pole najskôr pripraviť . Výrobca špaldovej múky Biomila Ekotrend Myjava využíva zelené hnojenie, na pole najskôr vysejú rastliny, ktoré produkujú veľa zelenej hmoty a zároveň dokážu čerpať vzdušný dusík – teda strukoviny ako hrach, peluška, ďatelinotrávy, ovos apod. Tie sa zaorú. Potom sa vyseje osivo špaldovej múky v biokvalite. Pšenica sa po zbere skladuje v plevách a lúpe /čistí sa/ až tesne pred mletím a balením. Špaldová múka sa vyrába ako celozrnná hladká, celozrnná hrubá, celozrnná krupica a špaldová múka hladká (biela).