BAZOVÝ CUKOR

Bazový cukor z kvetov bazy
Keby sa dala vôňa prenášať cez počítač, tak by ste už pri pohľade na obrazovku cítili nádherne rozvoniavajúcu bazu. Našťastie sa táto "pominuteľnosť" dá uchovať. Nie na dlho, iba do minutia zásob, ale predsa. A to v podobe jednoduchého domáceho bazového cukru.
Keby sa dala vôňa prenášať cez počítač, tak by ste už pri pohľade na obrazovku cítili nádherne rozvoniavajúcu bazu. Našťastie sa táto “pominuteľnosť” dá uchovať. Nie na dlho, iba do minutia zásob, ale predsa. Po recepte na bazovú šťavu, prinášam túto sezónu veľmi jednoduchý recept na výrobu domáceho voňavého bazového cukru.

200 g hnedého trstinového alebo kokosového cukru
100 g očistených bazových kvetov

DSCF8851Vždy zbieram plne rozkvitnuté bazové kvety, ktoré nikdy nevymývam! Oberiem z nich iba drobné chrobáčiky, pavúky & Co. a potom do misky rukami otrhám jednotlivé kvety. Pokiaľ je baza krásne rozkvitnutá ide to veľmi rýchlo. Pomôcť si môžete aj vidličkou, ale dávajte pozor, aby ste nemali v miske medzi kvetmi aj stonky. Tie by vám v bazovom cukre vadili a v tom horšom prípade evokovali pár stratených vlasov!

 

 

 

DSCF8856

2, Polovičku kvetov zmixujem ostrými nožami v robote spolu s cukrom. Vytvorí sa taká mokrejšia lepivá hmota, ale nič tekuté.

 

 

 

 

 

 

DSCF88593, Zvyšok kvetov zamiešam k cukru a rozsypem rovnomerne na plech vyložený papierom na pečenie.

4, Vložím do rúry na teplotu 60 stupňov a pečiem cca 1,5 hodiny. Potom rúru vypnem a cukor v nej nechám dôjsť. Cukor musí jemne skaramelizovať a povrch zostane chrumkavý. Vysušený a vychladený cukor skladujem v sklenej uzatvárateľnej nádobe.

 

 

 

VYUŽITIE

Cukor používam na mrveničku pri letných ovocných koláčoch, do musli alebo ovocných pohárov. Tiež ním môžete posypať palacinky alebo raňajkovú ovsenú kašu.