Levanduľový sirup

Keby sa dala vôňa prenášať, tak by ste sa po vypití levanduľovej limonády ocitli priamo uprostred rozkvitnutých polí v Provensálsku. Výroba sirupu je veľmi jednoduchá a v kombinácii s vymačkanou šťavou citróna a pár lístkami mäty pôsobí osviežujúco a návykovo.
Keby sa dala vôňa prenášať, tak by ste sa po vypití levanduľovej limonády ocitli priamo uprostred rozkvitnutých polí v Provensálsku. Našťastie sa táto obľúbená vôňa dá uschovať, a to nielen v podobe levanduľových vrecúšok. Tie s mamou každoročne vyrábame a rozdávame ako darček. Tento rok som sa pustila do výroby levanduľového sirupu. Recept som získala pred pár rokmi na jednom kuchárskom kurze v rakúskom Korutánsku. Keď mi z neho pani bylinkárka, ktorá kurz viedla, dala ochutnať, vedela som, čo spravím ako prvé, keď mi na záhrade začne kvitnúť levanduľa. Výroba sirupu je veľmi jednoduchá a v kombinácii s vymačkanou šťavou citróna a pár lístkami mäty pôsobí osviežujúco a návykovo.

Suroviny na 1,5 litra sirupu

Na sirup:

  • 1,5 litra vody
  • 100 g levanduľových kvetov na jemno nastrihaných
  • 1 kg cukru (ak použijete biely bude mať sirup nádhernú fialovú farbu, s trstinovým získa medový nádych, s kokosovým bude farba intenzívnejšia škoricová)
  • 1 chemicky neošetrený citrón nakrájaný na plátky
  • 30 g kyseliny citrónovej

Okrem toho budete potrebovať:

  • jemné sitko alebo gázu
  • veľkú sklenenú nádobu na lúhovanie
  • čisté sklenené fľaše na uskladnenie, zvyknem použiť aj prázdne od alkoholu, vtedy ich nevymývam

levandulove kvety1, Rozkvitnuté levanduľové kvety vidličkou poodtŕham – robím to tak ako keď odstopkovávam ríbezle. Ak vám to nepôjde, tak zoberte nožnice a celú hlavičku s kvetmi nastrihajte na drobno.

 

 

 

 

 

DSCF0068_FDSCF0072_F2, Nechám zovrieť vodu a nalejem ju do veľkej sklenenej fľaše. Prisypem levanduľové kvety, cukor a miešam vareškou, kým sa cukor rozpustí. Potom prisypem kyselinu citrónovú a vložím narezané plátky citróna.

 

 

 

DSCF0082_F3, Fľašu prikryjem gázou alebo utierkou a nechám na kuchynskej linke pri izbovej teplote macerovať dva dni. Každý deň sirup premiešam vareškou.

 

 

 

 

 

DSCF0088_FDSCF0176_F4, Na tretí deň zlejem sirup cez gázu alebo sitko do čistých fliaš a uzavriem ich. Sirup skladujem v chladničke.

 

 

 

 

 

Levanduľová limonáda

Sirup používam podobne ako bazový. Do veľkého krčahu s vodou zamiešam hotový sirup - dávku si určite podľa toho ako máte chuť na sladké - a zmiešam s vyžmýkaným citrónom. Niekdy zvyknem primiešať aj lístky mäty. Počas horúcich dní podávam s kockami ľadu.

DSCF0126_FĎakujem za uviazanie voňavej kytičky Ateliéru Papaver. Použité boli dva druhy levandule – Lavandula angustifolia a Lavandula stoechas ‘Butterfly’ a ako doplnok šalvia Salvia officinalis.

 

 

levandulove kvetyBiely keramický tanier a miska so sivým lemovaním pochádza z kolekcie jar/leto 2015 značky F&F Home. Ďakujem za zapožičanie.