Opitý jablkový závin

Tento jablkový závin pochádza z našej prvej knižky. Milujeme ho, pretože je jednoduchý a rýchly. S jablkami sa dá doslova čarovať. Skvele si rozumejú s orechmi a škoricou. V kombinácii s kvapkou alkoholu sa rozplýva na jazyku.
Tento jablkový závin pochádza z našej prvej knižky. Milujeme ho, pretože je jednoduchý a rýchly.  S jablkami sa dá doslova čarovať. Skvele si rozumejú s orechmi a škoricou. V kombinácii s kvapkou alkoholu sa rozplýva na jazyku.

Suroviny na 2 záviny

  • 1 ks cereálneho lístkového cesta
  • 3-4 stredne veľké jablká
  • 2 polievkové lyžice citrónovej šťavy
  • 4 hrste vlašských orechov
  • 2 čajové lyžičky mletej škorice
  • 2 hrste hrozienok
  • rum, amareto alebo iný hnedý alkohol

Na ozdobu:

  • marhuľový džem na potretie závinu
  • brezový alebo stéviový práškový cukor
 

1, Hrozienka zalejem alkholom a nechám ich namáčať.

2, Jablká očistím od jadier, (šupku ponechám), umyjem a nakrájam na kocky 1, 5 x1,5 cm.

3, Cesto si rozdelím na dve časti a každú rozvaľkám na obdĺžnik hrubý asi 3-4 mm.

rýchly jednoduchý jablkový závin
Rýchly jednoduchý jablkový závin

3, Nakrájané jablká rozložím na polovicu cesta, s tým, že 2cm lem cesta nechám voľný. Jablkami nešetrím, dávam aj dve-tri vrstvy, ale toľko, aby sa dali prekryť druhou polovicou cesta. Rovnomerne ich posypem kúskami nahrubo polámaných orechov, v žiadnom prípade ich nekrájam ani nemeliem. Orechy posypem hrozienkami, škoricou, pokvapkám citrónovou šťavou. Alkohol, v ktorom boli namočené hrozienka, nevylievajte. Využijeme  ho ešte na polevu.

jablkovy zavin cesto4, Potom všetko zaviniem druhou polovicou cesta a okraje zatlačím dovnútra vidličkou tak, aby vznikol pevný pruhovaný okraj. Povrch závinu narežem ostrým nožom asi v centimetrových odstupoch, aby vznikol rebríkový efekt.

5, Záviny pečiem na plechu vyloženom papierom na pečenie vo vyhriatej trúbe na 180 stupňov. Keď sa cesto nadvihne a zhnedne a spodok bude prepečený, je koláč hotový.

 

6, Ešte teplý ho potriem džemom pomocou silikónovej štetky a nechám ho vychladnúť.

7, Zatiaľ pripravím v miske polevu: zmiešam práškový cukor s pár lyžičkami alkoholu, ktorý som použila na namočenie hrozienok. Alkohol pridávam opatrne, pretože poleva musí byť hustá, aby pri ozdobovaní z lyžičky stekala iba pomaly. Vlažný závin ozdobím polevou pomocou lyžičky „fŕkanou metódou“.

Rada: Závin chutí najlepšie vlažný, vtedy je cesto nadýchané a chrumkavé a jablká krásne voňajú škoricou. 

Zbytočne neslaďťe!

Ak nie sú jablká vyslovene kyslé, vo vnútri závinu ich nikdy nesladím. Cukrovo alkoholová poleva, kôrka koláča potretá džemom a sladké hrozienka bohato stačia každému mlsnému jazýčku.

NECHCETE ZMEŠKAŤ ĎAĽŠÍ RECEPT?

PRIHLÁSTE SA NA ODBER RECEPTOV, TIPOV A NOVINIEK z BLOGU SLADKÁ EMA: