Mäkké špaldové medovníčky

Recept, ktorý dnes nazývam „rodinné striebro“, som získala od otcovej kolegyne Božky asi pred 15 timi rokmi. Poslala nám vianočnú ochutnávku medovníkov a odvtedy už iné nepečiem. Majú dokonalú chuť a čo je neuveriteľné, na rozdiel od iných sa nikdy nepremenia na sladký „kameň“.
Recept z našej prvej knižky, ktorý dnes nazývam „rodinné striebro“, som získala od otcovej kolegyne Božky asi pred viac ako 15 timi rokmi. Poslala nám vianočnú ochutnávku medovníkov a odvtedy už iné nepečiem. Majú dokonalú chuť a čo je neuveriteľné, na rozdiel od iných sa nikdy nepremenia na sladký „kameň“. Pravideľne ich robím z niekoľkých dávok, aby som v čase adventu mohla obdarovať všetkých priateľov medovníčkovým balíčkom.

Suroviny na jednu dávku

  • 600 g hladkej celozrnnej špaldovej múky
  • 300 trstinového nerafinovaného cukru
  • 100 g medu
  • 5 vajec – z toho jedno na potretie
  • ½ čajovej lyžičky sódy bikarbóny
  • 1 balenie vanilkového cukru
  • 1 polievková lyžica mletej škorice
  • 1 polievková lyžica perníkového korenia
  • vlašské orechy na ozdobenie
  • slnečnicový olej na vyvaľkanie
  • papier na pečenie

Všetky suroviny si pripravím na drevenú dosku.

1, Zmiešam múku, cukor, med, škoricu, perníkové korenie, sódu bikarbónu a štyri vajcia. Jedno vajce si odložím na potieranie medovníčkov. Cesto vypracujem na zľahka pomúčenej doske. Býva veľmi mazľavé! Nepridávam zbytočne múku, aj keď lepkavé cesto si to priam pýta. Múka navyše by spôsobila, že cesto bude tvrdšie. Bochník zabalím do mikroténového vrecúška a dám do druhého dňa do chladničky.

Vypracujem rukami hladké cesto.

2, Na druhý deň si na drevenej doske rozporciujem bochník cesta asi na päť kúskov. Naolejujem vnútorné strany dvoch hárkov papiera na pečenie a vaľkám cesto medzi namastenými papiermi cca na hrúbku 0,5 cm.

Po odstáti ho vždy po častiach rozvaľkám cesto na hrubku 0,5 cm a vykrajujem medovníčky.

3, Po vyvaľkaní cesta vykrajujem medovníčky rôznymi formičkami. Osvedčili sa mi stredne veľké formičky s výraznými záhybmi. Cesto sa totiž pri pečení dvihne a malé tvary sa zlejú dokopy.

Na plechu ich potriem vyšlahaným vajíčkom a ozdobím orechom.

4, Jednotlivé medovníčky dávam na plech vyložený papierom na pečenie, potieram vyšľahaným vajíčkom a ozdobujem vlašským orechom alebo mandľou. Pozor, nie blízko seba, pri pečení zväčšia svoj objem a mohli by sa zlepiť.

Upečené medovníčky nechám vychladnúť na dreve, až potom ich uskladním v kovových nádobách s prekrojeným jabĺčkom.

5, Pečiem ich v rúre pri teplote 180 stupňov asi 5-7 minút do zlatista. Upečené nechám zľahka vychladnúť na plechu, potom ich prenesiem na drevenú dosku, ale až vlažné, lebo horúce sú ešte mäkké a mohli by sa potrhať.

TIP: Cesto pripravujem deň vopred, aby sa prepojili všetky ingrediencie. Oplatí sa tento postup dodržať. Jeho konzistencia je potom vláčnejšia a medovníky sú vo výsledku vnútri mäkké a na povrchu chrumkavé.

Aby boli mäkke

Vychladnuté medovníčky uschovávam spolu s prekrojeným jabĺčkom v mikrotenovom sáčku v uzavretých kovových nádobách. Práve jabĺčko urobé medovníčky krásne mäkke.

NECHCETE ZMEŠKAŤ ĎAĽŠÍ RECEPT?

PRIHLÁSTE SA NA ODBER RECEPTOV, TIPOV A NOVINIEK z BLOGU SLADKÁ EMA: