NEPEČENÁ JABLKOVÁ TORTA

Jablká sú asi najdostupnejším ovocím u nás na Slovensku. A tiež najobľúbenejším. U nás doma bojujú tvarohové koláče o prvé miesto v obľúbenosti práve s jablkovými. Aj preto opäť ďaľší jablčník. Tento má výhodu, že sa nepečie, pripravíte ho za pol hodinu a je neuveriteľne plný  šťavnatých jabĺk. Takže, ak máte doma zvyšné jablká z jesennej sezóny, hor sa do prípravy.

Suroviny na jednu tortovú formu s priemerom 26cm

  • 1 kg ošúpaných a na kocky pokrájaných jabĺk
  • 4 polievkové lyžice brandy alebo iného hnedého alkoholu
  • 1 balenie karamelového pudingu
  • 1 balenie vanilkového pudingu
  • celozrnné piškóty alebo celozrnné keksíky
  • šťava z jedného citróna
  • hnedý cukor na dochutenie – dosládzam podľa chute jabĺk
  • 2 kyslé smotany
  • škorica na posypanie

1, Jablká ošúpem, odstránim jaderník a nakrájam na kocky. Pokvapkám citrónovou šťavou a dám ich do hrnca spolu s cukrom, brandy a podusím chvíľku. Keď pustia šťavu, tak ich podlejem 250 ml vody a nechám zovrieť na miernom ohni. Jablká musia zmäknúť.

2, Občas ich v hrnci premiešam a keď budú už jemne rozvarené, mačkadlom na zemiaky ich popučím. Môžete použiť aj ponorný mixér, ale ja tak nerobievam, pretože sa mi páči keď v torte vidieť kúsky jabĺčok.

3,V miske rozmiešam pudingy so 400 ml studenej vody a prilejem k jablčkovej plnke do hrnca. Za stáleho miešania privediem k varu, nechám chvíľku prevrieť a potom odstavím z ohňa.

4, Kým sa plnka chladí, na dno tortovej formy, alebo taniera s tortovým kruhom (ako som použila na fotke), poukladám piškóty.

5, Jemne vychladenú, nie horúcu jablkovú plnku nalejem na piškóty asi v hrúbke 3 cm. Potom poukladám na plnku ďaľšiu vrstvu piškót, ktoré opäť zalejem plnkou. Tento postup opakujem kým sa mi neminie plnka. Celú tortu ukončím na povrchu plnkou, ktorú do hladka uhladím.

6, Na záver si v miske rozmixujem kyslé smotany s troškou cukru alebo medom a natriem ju na tortu. Jablkovú tortu dám chladiť do chladničky najlepšie na noc, ale minimálne na 5 hodín, aby stuhla. Pred podávaním ozdbím mletou škoricou.

NECHCETE ZMEŠKAŤ ĎAĽŠÍ RECEPT?

PRIHLÁSTE SA NA ODBER RECEPTOV, TIPOV A NOVINIEK z BLOGU SLADKÁ EMA:

 

DSCF0661_Fotor

DSCF0666_Fotor

DSCF0671_FotorDSCF0674_FotorDSCF0799_Fotor